DIII
17:09
ehk esimene
("La sombra del viento")
2001
Carlos Ruiz Zafón
“Tuule vari”, mille sündmused langevad ajavahemikku 1945 kuni 1966, jutustab loo Daniel Semperest, kes on sõjajärgses koolerapuhangus kaotanud ema ning avastab ühel hommikul ärgates, et ei mäleta enam oma ema nägu. Et poega lohutada, viib Danieli vanaraamatukaupmehest isa ta Unustatud Raamatute Surnuaeda – salapärasesse raamatukogusse, mida hoiavad elus Barcelona haruldaste raamatute kaupmehed, ning kuhu on varjule toodud raamatud, mille maailm on unustanud ja mis ootavad seal, et keegi neist jälle hooliks. On tavaks, et kui keegi tuleb esmakordselt sellesse paika, saab ta valida endale tollest riiulite labürindist ühe raamatu, mille võtab oma kaitse alla, andes lubaduse kanda hoolt, et see mitte iialgi ei kaoks, vaid elaks igavesti. Raamat, mille Daniel välja valib – või raamat, mis valib välja Danieli – on kellegi Julián Caraxi romaan “Tuule vari”. Püüdes salapärase autori kohta rohkem teada saada, paotab Daniel ukse ühte Barcelona süngesse saladusse, ning märkamatult on nii tema kui tema lähedased saanud osaks sellest loost, muutunud etturiteks mängus, mis ei sõltu enam neist endist. Pategelase täiskasvanuks saamise ja armastuse lugu kulgeb kõrvuti minevikust kooruva nukra looga hukule määratud armastusest, vihkamisest ja kättemaksust, seda kõike gootiliku põnevusromaani võtmes.
“Tuule vari” on tänaseks tõlgitud juba rohkem kui kolmekümnesse keelde ning selle raamatuga võrdset müügiedu on hispaaniakeelsete autorite teostest nautinud vaid Marqueze “Sada aastat üksindust” ja Cervantese “Don Quijote”.
5/5
Üks parimaid ja paeluvamaid teoseid, mis ma viimasel ajal lugenud olen. Juba esimesest lehest läheb huvitavaks ja kaasahaarav on lugu lõpuni välja. Täpselt parajalt müsteeriumi nagu mulle meele järgi on. Unustatud Raamatute Surnuaed kõlab ka sellise kohana, kuhu ma ekslema sooviks minna ning nüüd peale teose lõpetamist on seda ka Barcelona. Kõik need vanad häärberid, mida seal kirjeldati, ja üldse olustik-õhkkond lõid soovi sinna sõita ning romaan kuskil tänaval pingil istudes lõpetada.
Raamatust ei puudunud ka parajalat õnnetut armastust ning lõpuks kiskus mul paar pisarat välja küll.
Mul viimasel ajal tekkinud selline probleem, et midagi lugedes tajun täpselt kõik plot twistid ette ära ja nii pole üldse tore tegelikult. Selle raamatuga ma nii toimida ei suutnud ning seetõttu põnevus pea kahekordne oligi. Soovitan kindlasti kõigile!
0 kommentaari